Młodzież swoją przygodę z lekturą rozpoczęła od gry terenowej pt. „Serwus! Idziemy z odwagą!”, która rozegrana została w Ogrodzie Saskim. Zespoły musiały odnaleźć zadania i je rozwiązać, np. napisać ogłoszenie, poprawić ulotki z hasłami propagandy niemieckiej, odpowiedzieć na pytania dotyczące treści lektury, ale musieli również wykazać się kreatywnością, gdy trzeba było zmierzyć obwód budynku, czy zapamiętać nazwy rzeźb. Nie wszystkie zadania okazały się łatwe, ale z większością uczniowie sobie poradzili.
Następnie pojechaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zobaczyliśmy tam cele, w których Gestapo przetrzymywało aresztowanych Polaków oraz narzędzia tortur, którymi posługiwano się w czasie przesłuchań. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, był przesłuchiwany m.in. Jan Bytnar i Heniek – bohaterowie naszej lektury. Jest to miejsce zachowane w nienaruszonym stanie od 1945r.
Kolejnym punktem stał się Arsenał – miejsce, przy którym został odbity z rąk gestapo Rudy. Na skrzyżowaniu ulic Długiej i Bielańskiej rekonstruowaliśmy przebieg całej akcji, którą 26 marca 1943r. dowodził Orsza.
Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej - Szarych Szeregów, na których ustawiono białe, brzozowe krzyże, znajduje się mogiła " Orszy", Aleksandra Kamińskiego ,Zośki, Rudego i Alka oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Chwilą zadumy oddaliśmy im cześć.
Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” okazała się prawdziwą lekcją patriotyzmu i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Nie jesteśmy zmuszeni do podejmowania tak trudnych wyborów, a miłość do ojczyzny możemy okazywać inaczej.